Održivost materijala je jasno fokusirana na manje a ne više, baš kao i minimalizam. Ali, da li je to slučaj?
Za razliku od principa održive proizvodnje i korišćenja različitih proizvoda ili resursa, minimalizam je individualni način življenja i odnosi se na to kako upravljamo sopstvenim potrebama za imovinom. Odnosi se na smanjenje sopstvenog domaćinstva kao i na svesno odricanje od potrošnje. To se obično odražava i na stil nameštaja. Minimalisti žive jednostavno i bez suvišnih stvari.
Nameštaj, dekoracija i svakodnevni predmeti ograničeni su na najosnovnije. Minimalizam je i dalje održiv jer oba pristupa imaju za cilj smanjenje i odricanje. To je svestan pristup stvarima oko nas i načinu na koji one deluju sa nama.
Kako drugačije kombinovati nameštaj a da ceo naš život stane u minimalne komade nameštaja, a da to ne izgleda pretrpano ?
Najbolji način je da izaberemo nameštaj po meri i na taj način možemo prilagoditi sve skrivene kutke u praktično ostave za stvari koje ne želimo da budu vidljivi. Minimalizam se fokusira na trezvenost i čiste linije. Ova trezvenost dolazi kroz boje.
Zaista, minimalistički stil je stroga suprotnost pop stilu i mrzi blistave boje. Da bismo ga poštovali, preferiramo nameštaj u trezvenim bojama, poput sive, bež, bele, ponoćno plave… I pre svega insistiramo na harmoniji u prostoriji u celini. Sa minimalističkim stilom, nema kontrasta, volimo kontinuitet u linijama i bojama, mrzimo bujanje. Cilj je da se uklopi u dekor, zbog čega se fokusiramo na transparentnost i diskretne boje koje ne privlače pogled.
Da bi odgovarao frazi „Manje je više“, nameštaj skoro da nastoji da nestane u celoj prostoriji. Materijal je sveden na korisni minimum i izbegavaju se dodaci, obilasci i ekstravagantne krivine. Minimalizam materijala čini nameštaj gotovo nevidljivim. Zato se fokusiramo na providne materijale, izreze bez ukrasa i iznad svega, ne preopterećujemo police sitnim ukrasima.
Posebnost minimalističkog stila je neobično izražena u njegovoj sposobnosti da sve fokusira na prirodno svetlo. Iako su plafonska svetla i ugradne LED diode očigledno dozvoljene, izbegavamo obilje stonih lampi jer minimalistička soba ne bi trebalo da bude pretrpana puno malih dodataka.
Privilegija stoga u takvoj atmosferi sa prirodnim svetlom. Uklonite zavese, prirodno svetlo će teći iz jednog prostora u drugi. Jer ovde je opet ključna karakteristika ovog stila: veliki prostori bez vizuelnih granica.
Sobe se otvaraju jedna prema drugoj kako bi zajedno živele u harmoniji.
Dakle, sve što tražimo od komada nameštaja, u minimalističkom stilu, jeste da bude funkcionalan.
U trpezariji su dovoljni sto i četiri stolice. Nema potrebe za komodom, prostirkom ili privesnom lampom za triptih.
Minimalistički stil se zasniva na dekoraciji koja se sastoji od što manje elemenata. Fokusiramo se na praktičnost i prelazimo direktno na stvar.
To je minimalizam!
